Aşılama ile Gebelik

Aşılama ile Gebelik
9 Ağustos 2016 tarihinde eklendi, 1.128 kez okundu.

Aşılama ile gebelik yöntemi, spermlerin yumurta ile buluşmasını kolaylaştırmak için yapılan bir işlemdir. Erkekten alınan meni, özel bir boru vasıtasıyla rahim içine verilir.

asilama-yontemiyle-hamilelikAşılama yönteminde erkekten alınan meni, özel bir yöntemle laboratuar ortamında yıkanarak, sağlıklı ve canlı spermler ayıklanır. Amaç, normal, yapısal olarak uygun, hareketlilik olarak yeterli spermleri rahime göndermektir. Aşılama için erkeğin üç günlük cinsel perhizi sonucunda elde edilen meni alınır. Laboratuarda özel ayrıştırma teknikleri ve yıkama teknikleri ile sağlıklı spermler ayrılır. Aşılama için en az 1 milyon hareketli sperm gerekir. Spermin hazırlanma işleminden sonra aşılama için bir saat gibi bir süre vardır. Gecikmesi uygun olmaz. Spermlerin rahim içine verilmesi basınçlı olmamalı ve yavaş verilmelidir. İşlemden sonra 15-20 dakika dinlenmek gerekir.

Aşılama işlemi genellikle yumurtlama tedavisi ile birlikte yapılır. Yumurtlama tedavisi sırasında yumurtlama sürekli takip edilir. Son aşamada çatlatma iğnesi yapılır. Yumurtlama bu iğneden 36 saat sonra gerçekleşeceği için aşılamada bu saate göre ayarlanır. Bazen aşılama, yumurtlamanın kendi geliştirdiği adet dönemlerinde yapılabilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git