Bayanlarda Gıdı Sarkmasını Önlemek

Bayanlarda Gıdı Sarkmasını Önlemek
5 Mayıs 2016 tarihinde eklendi, 1.195 kez okundu.

Yaşlandıkça, cilde doğal elastikiyet veren kolajenlerin üretimi azalmaya başlar. Böylece esnekliğini kaybeden ciltte de bir takım sarkmalar meydana gelir. Çene altı sarkması olarak da bilinen gıdı sarkması, sarkmanın en çok görüldüğü yerlerin başındadır. Gıdı sarkmasının başlıca nedeni, başı öne doğru çok eğmek ve kambur oturmaktır.

Gıdı sarkması sorunundan en hızlı şekilde kurtulmak isteyenler bıçak altına yatmaktadır. Cerrahi müdahale ile etkin şekilde önlenebilse de, son yıllarda kullanılan lazer uygulaması ile de acısız şekilde, bu sorundan kurtulmak mümkün. Lazer ile gıdı bölgesinde yer alan yağlar parçalanmakta ve şırınga ile çekilmektedir. Bunun yanında, kremler ve bir takım egzersizler ile de gıdı sarkması azaltılabilmektedir.

Gıdı Sarkmasını Önlemek

Gıdı sarkması için öncelikle kilo vermek doğru seçenek olacaktır. Cerrahi bir müdahale istemeyenler ise her gün 10-15 dakika ayırarak, gıdı sarkmasını önleyici egzersizler ya da yüz yogası yapabilirler. Ayakta ya da oturarak yapılabilecek bu egzersizde bir kaşıktan yardım alabilirsiniz. Kaşığın uç tarafı iki dudak arasına sabitlenmeli ve kaşık aşağı yıkarı doğru hareket ettirilmelidir. Böylece çene altı çalıştırılmış olacak, düzenli uygulama ile sarkma yok edilecektir. Zeytinyağı ile yukarı doğru yapılacak masaj da gıdı sarkmalarına iyi gelmektedir.

Öte yandan her gün bir kaç dakika zaman ayırarak dikkat çeken bir farklılık yaratmak isterseniz ise, çene egzersizi yapabilirsiniz. Çenenizi itebildiğiniz kadar ileri itip, kafanızı yukarı kaldırın. Bu şekilde 2-3 dakika bekleyin. Bu egzersizi yaparken boynunuzun ağrıdığını hissedebilirsiniz ama gıdı sarkmasını önlemek ve çene altı bölgesini gerdirmek için en iyi egzersizlerden biridir.

Bunlarla birlikte gıdı sarkmaları için yatış pozisyonu da önemlidir. Sırt üstü yatmak, genel olarak ciltte sarkmaları ve boyun kırışıklıklarını önler. Kullanılan yastığın da yumuşak dokudan yapılması gereklidir. Yanlış yastık kullanımı boyun sarkmalarını artıracaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git