Diş Gıcırdatması Nedenleri ve Tedavi Yöntemi

Diş Gıcırdatması Nedenleri ve Tedavi Yöntemi
30 Eylül 2016 tarihinde eklendi, 874 kez okundu.

Bruksizm (Diş Sıkma): Günlük yaşantıdaki temponun etkisiyle, yapılan stresin bilinçaltına yönlenmesiyle ortaya çıkan kas spazmının, uyku esnasında dişleri gıcırdatmak suretiyle kendini gösterdiği bir çene rahatsızlığıdır. Kişinin genellikle uykusunda diş gıcırdattığından haberi yoktur.

Diş Gıcırdatmanın Nedenleri: Bu sorunun iki büyük nedeni vardır. En bilinen nedeni günlük yaşantıda oluşan strestir. Bir diğer nedeni ise, alt üst çene arasındaki uyum bozukluklarıdır. Bu iki neden genellikle bir arada görülür. Diş çekimi sonrası oluşan boşlukta, diş gıcırdatma nedenlerinden biridir.

Diş sıkma sorunu, her yaş grubunda görülebilecek bir sorundur. Çocuklarda, stres, hayal kırıklığı, bir konuda oluşan kıskançlık ile birlikte çene yapısındaki bozuklukla ortaya çıkabilir. Bruksizm rahatsızlığı yaşayan kişide, gece boyu dişlerini sıktığından, sabah kalktıklarında çene eklemlerinde, yüz ve boyun bölgesindeki kaslarda ağrı görülür. Bunun yanı sıra dişlerde acıma, damaklarda ve dişlerde hassasiyet oluşur. Dişlerde kırılmalar meydana gelebilir. Uzun vadede bu sorun tedavi edilmezse, diş dökülmelerine sebep olur.

Bruksizm ve Gıcırdatmanın Tedavisi: Genellikle kombine bir tedavi uygulanarak, rahatsızlığın önüne geçilmeye çalışılır. Diş hekimi tarafından gece plağı denilen, alt ve üst dişlerin temasını kesecek, siliknondan yapılan ve ağıza takıldığında kişiyi etkilemeyen bu aparat yapılır. Bunun dışında, yanlış uygulanmış dolgu ve protezler değiştirilir. Ağızda eksik olan dişler tamamlanır. Kas gevşetici ilaçlarla bu sorunun ortadan kaldırılması hedeflenebilir. Ayrıca psikiyatri hekimi tarafından, stres terapisi uygulanabilir.

Diş Gıcırdatması tedavisi

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git