E Vitamininin Cilde Faydaları

E Vitamininin Cilde Faydaları
20 Temmuz 2016 tarihinde eklendi, 894 kez okundu.

Cilt hücrelerinin yenilenmesi, cildin güneşe karşı korunması, cildin taptaze ve diri kalması için gerekli olan en önemli vitamin E vitaminidir.

Lahana, maydanoz, ıspanak, mısır, buğday, pirinç, zeytinyağı, balık, ceviz, fındık, badem gibi besinlerde bol miktarda bulunan E vitamini içerdiği antioksidan etkisiyle serbest radikalleri yok eder ve cildi güneşe karşı korur. E vitaminini gıdalarla beraber edinebileceğiniz gibi kapsülle ile de cildinize uygulayabilirsiniz. Cilt yüzeyi için E vitamini kapsüllerini kırıp sıvı vitamini yüzünüze yedirmeniz yeterli.

Serbest radikaller ciltteki bağ dokusuna zarar veren moleküllerdir. Her hücre sürekli serbest radikal saldırısına maruz kalır. Yine serbest radikaller dokulardaki hücre kalıntılarının çoğalmasına ve dolayısıyla hücre yaşlanmasına sebep olurlar. Serbest radikallerle savaşmanın en etkili yöntemi ise E vitamini ile içli dışlı olmaktan geçer. E vitaminin içerdiği antioksidanlar serbest radikallerin en büyük düşmanıdır.

E vitamini, cildin kurumasını, ciltte güneş lekelerinin oluşumunu ve kırışıklıkları engeller ve aynı zamanda hücrelerin yenilenmesini ve bunun da bir sonucu olarak yaraların çabukça iyileşmelerini sağlar. İçerdiği antioksidan etki ile hava kirliliğine karşı da cildi korumaya alır. Bunların yanı sıra E vitamini kolajen üretimini arttırdığı için cilde esneklik sağlar ve yaşlanmanın ciltte sebep olduğu etkileri engeller. Yara izleri ve kahverengi lekeleri hafifletmesini sağlamak için de E vitamini kullanılabilir. Vitamin cilt yüzeyine uygulandığında lekelerin renklerini açmaya yardımcı olur.

Aşırı kuru ciltler için E vitamini ile günlük bakım yapılabilir. 3 – 4 yemek kaşığı zeytinyağı ile E vitamin kapsülünü karıştırıp göz çevresi hariç yüze tamamen uyguladığınızda kısa süre içerisinde gözle görülür bir iyileşme yaşayabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git