Güneş gözlüğü seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

Güneş gözlüğü seçerken nelere dikkat etmeliyiz?
26 Temmuz 2016 tarihinde eklendi, 841 kez okundu.

Yaz mevsiminde kesinlikle insanların en çok kullandığı aksesuarlardan bir tanesi güneş gözlükleridir. Peki güneş gözlüklerini kullanan her kişi bilinçli midir? Sanırım bu sorunun cevabi kocaman bir hayır… Kimisi gösteriş, kimisi aksesuar, kimisi de gerçekten güneşten korunmak için takar güneş gözlüklerini ancak bir çok kişi güneş gözlüğünün özelliğinden çok görünüşüne önem vermekte maalesef Türkiye’de.

Güneş gözlüğü seçerken (2)Güneş gözlüğü almaya karar verdiyseniz ilk olarak alacağınız güneş gözlüğünün ultraviyole filtresi var mı? Varsa kaç derece buna dikkat edin. Güneş gözlüğü camları, ultraviyole ışınlarını absorbe yani emme derecesi güneş gözlüğünün cam rengine göre anlaşılabilmektedir. Koyu renkli güneş gözlükleri ultraviyole ışınlarını daha fazla kırar. Ancak çok fazla koyu renkli cam kullanmak görme yetisinde sakıncalara yol açabileceği için en uygun güneş gözlük renkleri yeşil, gri, kahverengi olanlarıdır.

Güneş gözlüğü seçerken bir başka dikkat etmemiz gereken husus ise güneş gözlüğü çerçevesinin yeterli genişlikte olması, gözümüze mümkün olduğunca yakın durmasıdır. Birde güneş gözlüğü tercihimizi, daha çok göz yanlarımızı ve üst – alt kısımları daha çok örten modellerden yana kullanırsak gözümüzün sağlığı içi doğru tercih yapmış oluruz.

Göz sağlığınız için özellikle ultraviyole özelliğe sahip güneş gözlüklerini kullanmaya özen göstermeyi unutmayın…

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git