Hamilelikte Tüketilmesi Sakıncalı Besinler

Hamilelikte Tüketilmesi Sakıncalı Besinler
14 Eylül 2016 tarihinde eklendi, 902 kez okundu.

Anne adaylarının hamilelik döneminde yeme-içme alışkanlıklarına dikkat etmeleri gerekiyor. Bazı yiyecekler var ki, hamilelik döneminde uzak durulması öneriliyor.

İşte o yiyecekler;

Az Pişmiş ve Çiğ Yumurta
Az pişirilmiş ya da çiğ tüketilen yumurtalarda salmonella adlı bakteriler bulunur. Bu nedenle hamilelerin bu şekilde yumurta tüketmesi sakıncalıdır. Çünkü bu bakteriler ishal ve diğer bağırsak enfeksiyonlarına yol açacaktır. Bu şekilde tüketilen yumurta, gıda zehirlenmesine de yol açabiliyor. Bu sorunlardan uzak kalmak için, anne adayalarının çok pişmiş yumurta yemesi faydalıdır.

Küflü ve Pastorize Olmayan Peynir Türleri
Küflü ve pastorize edilmemiş peynirlerde, listera adlı tehlikeli bir bakteri bulunur. Bu bakteri hamilelerin erken doğum yapmasına, hatta düşük gibi daha tehlikeli durumlara yol açmaktadır. Hamilelik süresince, pastorize süt ve süt ürünleri alınmalı, bunun dışındaki ürünlerden uzak durulmalıdır.

Karaciğer
Gebelik döneminde, anne adaylarının aldıkları vitaminlere dikkat etmesi gerekir. Bebek için faydalı olacak vitaminler olduğu gibi, uzak durulması gereken vitaminler de vardır. Örneğin karaciğerde yüksek miktarda bulunan A vitamini hamilelikte yararlı olmayacaktır. Bu nedenle gebelik sürecinde karaciğer tüketilmemesi önerilir.

Az Pişmiş Et
Az pişmiş veya çiğ tüketilen etlerde, toksoplazma bulunur. Bu düşüğe yol açacağı gibi, erken doğuma sebebiyet verebilir. Bu nedenle anne adayları et tüketirken iyi pişmiş et tercih etmelidir.

Cips ve Kızartma
Cipslerde ve kızartmalarda bol miktarda akrilamin maddesi bulunr. Bu madde dolaylı yollarla sinir sistemine zarar verecektir. Bu yüzden mümkün oldukça cips ve kızartma türlerinden uzak durmakta fayda var. Ancak kızartma olmaması kaydıyla patatesin hamilelikte yararlı olduğu unutulmamalıdır.

Deniz Ürünleri
Gebelik süresince tüketilmesi önerilmeyen ürünlerin başında, sushi olmak üzere, karides, midye gibi deniz ürünleri gelmektedir. Bu ürünlerin hamilelik süresince tüketilmemesi gerekmektedir.

Bitki Çayları
Bitki çayları hamilelik döneminde kullanılabilir. Ancak bu çayları hekiminize danışmadan kullanırsanız, hamilelikte sorunlar ile karşılaşabilirsiniz. Örneğin sedef otu, fesleğen gibi bitkilerin çayları, rahimde kasılmaların başlamasına sebep olabilir. Bu nedenle bitki çaylarınızı hekiminize danışarak tüketiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git