Hasta Beslenmesi Nasıl Olmalıdır?

Hasta Beslenmesi Nasıl Olmalıdır?
24 Temmuz 2016 tarihinde eklendi, 941 kez okundu.

Hasta için diyet düzenleme aç bırakılma anlamını taşımaz. Amaç hastalıktan ve tıbbi tedaviden dolayı besinlere karşı bireyin davranışında, besinlerin sindiriminde, emiliminde, besin öğelerinin metabolizmalarındaki değişiklikler göz önüne alınarak, yeterli ve dengeli beslenmenin sağlanmasıdır. Kısaca diyet; hastalık nedeni ile bir grup besinlerin kısıtlanması, hasta bireyin bu besinlerden sağlaması gereken  kaloriyi diğer grup besinlerden sağlamasına denir.

Bu uyarlama değişik nitelikte olabilir:
– Beş temel besin grubundaki besinler arasından belirli özelliktekilerin seçilmesi, örneğin katı yağ yerine zeytinyağı kullanılması, saf şekerin azaltılarak kompleks karbonhidratların arttırılması.
– Besin gruplarından alınan miktarlar azaltılarak veya çoğaltılarak diyetin enerji değeri arttırılabilir veya azaltılabilir.
– Hastalıktan ve tıbbi tedaviden dolayı hastanın bir süre beslenemediği dönemin hemen sonunda geçiş diyetleri düzenlenebilir. Örneğin; ameliyat sonrası sıvı diyeti gibi.
– Hastanın  besin alımında güçlükler yaşandığı taktirde diyetin kıvamında ayarlama yapılabilir. Örneğin; az posalı yumuşak diyet gibi.
– Diyet enerjisinin yağ, protein ve karbonhidrattan gelen oranları değiştirilebilir. Örneğin; düşük proteinli, düşük yağlı gibi.
– Diyet uyarlaması hastaya özgü olmalıdır. Hastanın o anki fizyolojik durumu, genetik özelliği ve iştahı,beslenme alışkanlıkları diğerinden farklı olabilir. Bu nedenle diyet uyarlaması hastaların bu tür özelliklerine göre yapılmalı ve sık sık kontrol edilerek tolore edilen yiyecekler eklenmelidir.
– Diyet uyarlamasıyla birlikte hasta eğitilmelidir. Diyetinin neden verildiği, verilen diyete uyamadığı zaman oluşacak olumsuz sonuçları hasta anlayabilmelidir.
– Yemek saatinde hasta odasının temiz ve düzenli olması, hastanın rahat bir pozisyonda oturması, yiyebilecek durumda ise kendi kendine yemek yemesi gerekir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git