Saç Yolma Hastalığı (Triktillomani) ve Tedavisi

Saç Yolma Hastalığı (Triktillomani) ve Tedavisi
25 Ağustos 2016 tarihinde eklendi, 905 kez okundu.

Saç Yolma Hastalığı Nedir?

Tıptaki adıyla Triktillomani, halk arasında saç yolma hastalığı olarak bilinir. Ruhsal bir problem olan Triktillomani, takıntı ve zorlantı bozukluğu ile ilgili rahatsızlıklar grubunda kabul edilmektedir. Hastalık ilk olarak 1889 yılında, saçlarını tutam tutam yolan bir hastanın, bu rahatsızlığı incelenirken psikolojik bir sorun olarak değerlendirerek ortaya çıkmıştır. Genellikle strese bağlı bir hastalık olarak görülen saç yolma hastalığının, stresli bir yaşam ve fazlasıyla stres yaratan bir iş yaşamı nedeniyle başlaması ve uzun yıllar sonra ortaya çıkması mümkündür.

Hastalığın bir diğer oluşum sebebi ise, anne çocuk ilişklerinde oluşan bozukluktur. Mükemmeliyetçi annelerde saç yolma hastalığı sıklıkla görülmektedir. Ayrıca bu hastalık ailelerin ilk çocuklarında daha sık görülür. Bunun sebepleri ise, ilgi odağı olabilmek, kıskançlık, aile bireylerinin dikkatini çekebilme çabası gibi sebepler olabilir. Ayrıca yakın bir sevdiğini kaybeden, büyük maddi çöküntülere uğrayan kişilerde de Triktillomani sıklıkla görülmektedir.

Saç Yolma HastalığıSaç Yolma Hastalığının Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Ruhsal bir bozukluk olarak kabul edilen Triktillomani‘nin tedavisi vardır. Terapi ve ilaçlı tedaviler hastalığın engellemesinde oldukça etkilidir. Terapiler sayesinde, kişiyi bu hastalığa iten etkenler belirlenir ve bu etkenleri unutturacak sosyal aktiviteler yaratılır.

Bu tedavi yöntemlerinin en avantajlı yanı, hastaların kısa dönemde rahatlamasını ve iyileşmesini sağlamakta elde edilen yüksek başarıdır. Bunun yanında terapiler uzun süreceği ve belli bir efora sebep olacağı için, ilaçlı tedavilere nazaran terapiler hastaların ikinci sıradaki tercihi olmaktadır.

İlaç tedavilerinde bazı hastalar bu rahatsızlıktan tamamen kurtulurken, bazılarında ise hiçbir değişiklik görülmemektedir. İlaç tedavisinin bu dürtüyü azalltığı kesinlik kazanmakla birlikte, bazı hastalarda tamamen yok olmadığı görülebilen bir durumdur.

Bu hastalığa sahip olan kişilerin, mutlaka tedaviye başlaması önerilmektedir. İlerleyen yıllarda saçlarını kaybeden hastaların, kellik ile karşı karşıya kalma durumu söz konusu olabilir. Eğer saç dipleri tahrip olmamışsa, ancak bu durumda saçların yeniden uzaması mümkün olacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git