Şiddetli Adet Sancılarını Geçiren En Etkili Yöntemler

Şiddetli Adet Sancılarını Geçiren En Etkili Yöntemler
23 Mayıs 2016 tarihinde eklendi, 1.083 kez okundu.

Adet dönemini hafif ağrılı veya tamamen ağrısız geçiren bayanların yanında şiddetli ağrılardan muzdarip olanların sayısı da oldukça fazladır. Adet dönemi ağrıları birçok metotla dindirilebiliyor. Etkisi kanıtlanmış şiddetli adet ağrılarını geçiren yöntemleri sizler için derledik.

Ağrı Kesici Kullananlardan İseniz Acele Etmelisiniz
Adet ağrısının başlama sinyalini hissettiğiniz an ağrı kesicinizi için. Çünkü ağrı şiddetlendikten sonra ağrı kesicinin hiçbir etkisi olmaz. Ağrı kesici için en etkili an ağrı başlarken alınandır. Adet ağrılarında ağrı kesici olarak en çok tercih edilen ilaçlar ibuprofen ve naproksen içerikli olanlarıdır. Bunları 6-8 saat ara ile alabilirsiniz.

Su Torbası
Kasık bölgesini ve üstünü ovalamak ve ardından sıcak su torbası koymak faydalı olabilir. Yapılan sıcak uygulaması kasların gevşeyerek ağrının dinmesini sağlayacaktır.

Yumurtalık Masajı
Düz bir zemine sırtüstü uzanın. Baş parmağınızı göbek deliğinize koyun. Parmak uçları kasıklara gelecek şekilde dört parmak ölçün. Cici parmaklarınızın olduğu bölgeye güçlü bir şekilde 2 saniye baskı uygulayarak bırakın. Bu işlemi sabah ve akşam 10’ar defa yapın. Yumurtalık masajı ile adet sancılarını giderebilirsiniz.

Adet Sancılarında Bitkisel Çay
Ahududu ve zencefil çayı ile hazırlana ılık ve bol şekerli çaylar adet ağrılarınızı dindirebilir

Akupunktur
Yapılan tedavilerden sonuç alınmıyorsa akupunktur mutlaka denemelidir. Ağrılı adet görenlerin akupunkturla bu sıkıntılarından kurtulduğunu belirten birçok çalışma vardır.

Regl Öncesi Beslenmenize Dikkat Edin
Menüleriniz az yağlı ve bol yeşillikli olsun. Özellikle demir içeren besinlerden bolca tüketmelisiniz.

Sosyalleşin
Adet döneminde doğa yürüyüşleri yapmaya, bol bol kitap okumaya, sevdiğiniz bir hobi ile uğraşmaya ve gezmeye çalışın.

Uzmana Danışın
Adet sancıları beslenme değişikliği, ağrı kesici kullanımı ve diyete rağmen çok fazlaysa mutlaka bir uzmana danışın. Geçmeyen adet sancılarının nedeni pelvik inflammatuvar, endometriozis, miyom veya adenomyozis olabilir.
Ağrıların nedeni anatomik bir hastalığa bağlı değilse doktor kontrolünde doğum kontrol ilaçları kullanılarak tamamen kontrol altına alınabilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git